NEW!!! Zájemci o štěňátka Tosa inu s PP prosím kontaktujte paní Malinovskou +420 739 054 706 !!!

Historie a vlastnosti plemene

28. prosince 2008 v 12:23 |  Tosa Inu
Tosa Inu byla psem japonských samurajů a měla stimulovat jeho odvahu. Samurajové byli příslušníci císařské stráže. Jejich etickým vzorem byla VELKORYSOST vůči slabšímu, POHRDÁNÍ smrtí v boji, tělesná ZDATNOST a především bezpodmínečná VĚRNOST. Všechny tyto charakterové vlastnosti samuraje byly vyžadovány také od jeho psa - TOSA INU.
Název Tosy je od regionu Tosa na ostrově Shikoku, kde se odedávna odbývaly psí zápasy. Tito psi se moc nepodobali dnešním tosám. Odpovídali spíše japonským špicům. Roku 1848 se začal chovem těchto psů zabývat Dr. H. Sainta v okolí Nagasaki. Chovatel Othaka z oblasti Tosa zakoupil v Nagasaki velmi agresivního psa a spojil ho se psem Shikoku. Potomci byli vynikající a slavní bojoví psi. Až do dneška byla zachována jejich jména. Jsou to Sakaino Hiko, Daiganjino Hatsu a Inagi-no Bucho. Tyto tři psy lze považovat za předchůdce dnešní tosy. Plemeno vzniklo zkřížením psů Shikoku-ken s buldoky v roce 1872, mastify v roce 1874, německými ohaři v roce 1876 a německými dogami v roce 1924, všechna tato plemena byla použita ke zlepšení kvalit plemene v celé řadě postupných křížení.
©CHS Tosa inu ze Špičáku ©CHS Tosa inu ze Špičáku ©CHS Tosa inu ze Špičáku
©CHS Tosa inu ze Špičáku ©CHS Tosa inu ze Špičáku ©CHS Tosa inu ze Špičáku
Jeho povahové vlastnosti jako je jeho odolnost, houževnatost a bojový instinkt využívá například japonská policie při hledání drog a hlídání hranic. Naproti tomu jeho naprostou poslušnost a ovladatelnost využívají v USA, kde je toto plemeno používáno pro canisterapii. Charakterizovat by se tento pes dal jako hlídací, ale přesto je tento inteligentní pes vhodný do rodiny. Rodina je pro toto plemeno vždy prvořadá. Nemá problémy vycházet například s dětmi. Je klidný, trpělivý, odvážný. Štěká, jen když je to situace vyžaduje. Po fyzické stránce je velice silný a co je důležité, že má ochranitelský pud. Co je ale důležité, držet jej z dosahu bojechtivých psů, Tosa inu by mohl útočícího psa vážně zranit.
Tomuto psu v zásadě stačí průměrné množství pohybu. Jeho výchova by měla být důsledná a hlavně láskyplná, aby se v něm vypěstoval pocit jistoty a rodiny, ke které patří. To jsou ale věci, které patří ke každému plemenu. Je velmi citlivý na hlas pána. Jeho výchova by neměla být krutého rázu, neboť pes má svou silnou osobnost.
Tosa-inu čili Japonská doga je výborný společník, ale i ochránce. Spokojí se s krátkými procházkami, proto je vhodná i do bytu. Tosa miluje děti, nikdy jim neublíží, je rozumná, hodná a hlavně poslušná - proto není nutný výcvik. Ať už chcete krásného psa na výstavy, anebo jen kamaráda, Tosa Vám vše poskytne, ve všem se Vám přizpůsobí a bude Vás tiše hlídat na každém kroku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.