NEW!!! Zájemci o štěňátka s PP prosím kontaktujte paní Malinovskou +420 739 054 706 !!!

Tosa a sumo

28. prosince 2008 v 12:25 | CHS Taikó |  Tosa Inu
Tosa" "tosa inu" "tosa ken" "sumo inu" "japonský mastif" "pes japonských samurajů" - to je jen několik názvů pro jedno a to samé plemeno.
Ve svoji vlasti - v Japonsku byla tosa vyšlechtěná a dodnes se používá na psí zápasy, které na sebe váží prastaré japonské tradice a rituály. Plemeno si oblíbila nejvíce společenská vrstva samurajů, kteří byli příslušníky palácové stráže.
Po druhé světové válce zůstalo v Japonsku jen několik psů a fen, ale i přesto se podařilo obnovit chov plemene. Vzhledem k příbuzenské plemenitbě museli chovatelé bojovat proti degenerativním znakům, nejvíce ve stavbě těla a chrupů.
Zápasy se organizovali jako "tréningové" lekce pro samurajské bojovníky, kteří tu měli studovat tosy při boji, aby se naučili, co znamená odvaha, nebojácnost a statečnost. Tyto zápasy však nemají nic společného s krvavými ilegálními arénami. Přirovnání k sumu je namístě, protože pravidla psích zápasů v Japonsku jsou identické se zápasy sumo. V sumu musí zápasník zůstat oběma nohama na zemi, jakmile se dotkne země jinou částí těla, prohrává. Psí zápasy se přeruší hned, jakmile je jeden ze psů zraněný. Pes je diskvalifikovaný, když kousne svého protivníka, při zápase vrčí, kňučí ze strachu a nebo neprojevuje bojového ducha a vzdálí se více jak na tři kroky od svého soupeře.
Hodnocení vítězných psů je též odvozené od suma. Nejúspěšnější pes získává titul Yokozuna (grand šampión) a ceremoniální róbu.Úspěšní šampióni můžou dále bojovat o titul Senshuken (národní japonský grand šampión), případně o Meiken Yokozuna (bojový grand šampión). Titulů je mnoho a na jejich udělování jsou přesně stanovené podmínky.
Tosy bojují ve třech váhových kategoriích - lehká, střední a těžká váha. Důležité je však připomenout, že mezi sebou bojují jen psy. Feny v Japonsku nikdy nebojovali a nebudou bojovat, i přesto, že jsou velmi odvážné a statečné. V krajině původu se používají jako vynikající strážci či ochránci rodiny.Ve vztahu k majiteli i jeho rodině je tosa nesmírně oddaný a jemný pes.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.